Aktywności, które wspierają rozwój dziecka

    Dziecko odczuwa świat poprzez swoje ciało. Porusza się i wzmacnia swoje umiejętności motoryczne poprzez zabawę. Naszym celem jest dodanie jak największej liczby wartości zabawowych do naszego wyposażenia placów zabaw, aby wspierać rozwój umiejętności motorycznych dzieci.



    Wartości zabawy - aktywności, które rozwijają najmłodszych


    Balansowanie:
    Na przykład balansowanie po torze przeszkód pomaga rozwijać zmysł przedsionkowy i proprioceptywny małego dziecka.
    Balansowanie - wraz ze wspinaniem się i huśtaniem - wzmacnia również fizycznie ciało i poprawia koordynację dziecka. Ta wartość zabawy stanowi również wyzwanie dla dzieci na nowe i kreatywne sposoby.

    Huśtanie:
    Huśtanie się daje poczucie wolności. Huśtanie się pomaga również w doskonaleniu równowagi dziecka oraz poczucia rytmu i wyczucia czasu.

    Obracanie:
    Kontrolowana rotacja jest kluczowa dla rozwoju przedsionkowego dziecka. Karuzele i inne urządzenia obrotowe są świetne dla dzieci w każdym wieku.

    Skrywanie się:
    Tunele i podobne rodzaje zamkniętego wyposażenia placów zabaw pomagają rozwijać świadomość przestrzenną (propriocepcję). Zamknięte wyposażenie placów zabaw zapewnia również wspaniałe i bezpieczne miejsca do ukrycia się. Bardziej ostrożne dzieci mogą zacząć od ukrycia się w domku do zabawy, podczas gdy odważniejsze mogą wspiąć się na wieżę, aby uzyskać jeszcze lepszą kryjówkę.

    Wspinanie:
    Dla dzieci jest coś nieodpartego we wspinaniu się. Sprawia, że czują się duże! Skoki w terenie pomagają trenować zmysł przedsionkowy (równowagę) i zmysł propriocepcji. Nachylenie zaledwie 30-40 stopni wystarczy, aby stworzyć pożądany ruch.

    Obcowanie z wysokością:
    Ryzykowna zabawa jest konieczna i pomaga dzieciom w nauce. Bawiąc się wysoko, dziecko uczy się wyczuwać własne ograniczenia i radzić sobie z przerażającymi uczuciami. Ta wartość zabawy jest najlepszym sposobem na zapobieganie wypadkom, ponieważ dzieci uczą się w ten sposób, jak radzić sobie z ryzykiem.

    Huśtanie / bujanie:
    Sprężynowiec (zarówno siedzący, jak i stojący) uczy dzieci wykorzystywania własnej siły do tworzenia dynamiki, wzmacniając ich mięśnie. Rozwija to zmysł kinestetyczny (świadomość mięśni/stawów). Huśtawka wymaga współpracy i jest przeznaczona dla dzieci w wieku 4-5 lat lub młodszych pod nadzorem dorosłych. Poczucie wagi i równowagi u dzieci rozwija się naturalnie, gdy na zmianę startują.

    Zjeżdżanie:
    Uczucie łaskotania w brzuchu wywołane prędkością ekscytuje dzieci. Ruch jest wymuszony, ponieważ nie można go zatrzymać po rozpoczęciu, dlatego zjeżdżalnie nie mogą być zbyt wysokie dla przedszkolaków.

    Skakanie:
    Rozwój sensorycznych umiejętności motorycznych odbywa się poprzez powtarzanie ruchów, które ostatecznie stają się zakorzenione. Kiedy dzieci rozwijają pewność ruchów i osiągają kontrolę nad ciałem, zwiększa to ich poczucie własnej wartości i pewność siebie.

    Wspinaczka:
    Wspinaczka wzmacnia koordynację krzyżową dziecka. Ta wartość zabawy rozwija połączenie między półkulami mózgowymi, co między innymi wpływa na na gotowość dziecka do czytania.

    Czucie:
    Zmysł dotyku jest aktywowany poprzez stopy, dłonie i inne części ciała. Kiedy dziecko bawi się piaskiem, stalą itp., doświadcza bardzo różnych wrażeń fizycznych. Ten zmysł jest ważny do stymulowania od najmłodszych lat i dlatego jest uwzględniony we wszystkich rozwiązaniach przedszkolnych placów zabaw.